Masz prawo do odpoczynku

Odpoczynek? Czy w dzisiejszych czasach w ogóle istnieje taki termin? Wydaje mi się, że często to słowo bywa mylone z lenistwem.

Trudno o tę umiejętność odpoczywania, kiedy wokół każdy jest produktywny i wyciska z dnia sto procent. Sama się o tym przekonałam właśnie dziś – gdy mój organizm zaprotestował. Przystałam na jego nawoływania w postaci bólu głowy, brzucha i wszelkich innych objawów somatycznych. Zdecydowanie musiałam posłuchać własnego ciała. Zatem odpoczynek. Czyli co właściwie? Usiadłam na kanapie i rozejrzałam się wokół. Co dalej? Otóż byłam na skraju załamania, bo coś ciągle mi podpowiadało, że trzeba zrobić to i tamto, muszę wykonać setki zdań, które sobie założyłam. Znowu pęd, znowu nacisk.

Każdy ma swoją definicję odpoczynku

Relaksuję się zwykle przy aktywności fizycznej, to mi dodaje endorfin, napędza do działania. Ale tutaj już nie chodzi o kolejne dokładanie sobie dawki mocy. Kiedy naprawdę organizm jest zmęczony, to potrzebuje czasem nie robić kompletnie nic i pozbierać myśli, które odpychamy w ciągu tygodnia, bo na to nie starcza już doby. Mój odpoczynek to:

  1. Uzupełnianie pamiętnika, w którym te wszystkie swoje myśli spiszę i zobaczę, co naprawdę czuję.
  2. Pisanie książki!
  3. Pieczenie, kombinowanie w kuchni – dla innych może to nie być definicja odpoczynku, natomiast dla mnie jest to pewnego rodzaju medytacja. Skupienie, uważność nad daną czynnością.
  4. Leżenie – fajnie jest poleżeć, jak trzeba to choćby cały dzień.
  5. Długa kąpiel
  6. Automasaż – odpalam filmiki na Youtubie i bacznie naśladuję ruchy fizjoterapeutów. Od razu mi lżej – na umyśle także.

Co jest w tym wszystkim najlepsze? Kolejnego dnia czuję się jak nowonarodzona.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s