Jak być bardziej zorganizowanym?

Jak się ogarnąć? Jaki planer wybrać? Jaki kalendarz? Jak się zorganizować w chaosie dnia codziennego? Już przychodzę z pomocą!

Ludzie dzielą się miedzy innymi na takich, którzy kochają planować i na tych, preferujących pełen spontan – nie w głowie im daty, godziny, liczy się tu i teraz.

Zaliczam się zdecydowanie do tych, którzy mają pod kontrolą swój czas. Przedstawię dziś mój przepis na to, by ogarnąć cały tydzień.

Jak się zorganizować?

Przede wszystkim warto jest zainwestować w dobry planer lub kalendarz. Osobiście długo bazowałam na zwykłej kartce (dla osób, które lubią oszczędzać). Rysowałam kratki z każdym dniem miesiąca, a następnie uzupełniałam je o ważne wydarzenia  i nawyki, wpisujące się w moje życie. Co zatem zawarłam?

  • Treningi  – zdecydowanie mój priorytet. Ustalałam sobie moje minimum treningów, które chcę wykonać  (3x). Dodatkowo załączałam zaplanowaną aktywność poza treningami – spacery, cardio, kroki itp.
  • Spotkania – jako nauczyciel mam często napięty grafik: rady pedagogiczne, spotkania z rodzicami czy uczniami, spotkania towarzyskie, ewentualnie wizyty lekarskie.
  • Nauka – planuję często dni, które przeznaczam na samorozwój (szkolenia, e-learning itp.)
  • Praca – przygotowanie zajęć, sprawdzanie prac – odpowiednie zaplanowanie pracy w zawodzie nauczyciela jest bardzo kluczowe, inaczej można zakopać się w natłoku papierów.
  • Czytanie – w tym roku nie daję za wygraną moim zaległościom lekturowym! Wpisuję zaplanowane czytanie książek! Aktualnie: Nawyki warte miliony.
  • Jedzenie – myślę, że  to istotna kwestia, zarówno ze względów zdrowotnych jak i ekonomicznych. Kiedy zaplanuję sobie cały tydzień jedzenia, wiem jakie produkty zakupić, a także utrzymuję swoją wagę w ryzach, ponieważ nic innego nie wpada w mój jadłospis – poza tym, co zaplanowałam.

Po czasie marnowania makulatury, zrezygnowałam z ręcznego tworzenia kalendarza. Zakupiłam natomiast na Allegro bardzo ujmujący i praktyczny planer. Poza rozpiską dni w miesiącu, zawiera jeszcze plan na każdy dzień (łącznie z zadaniami priorytetowymi i zadaniami ogólnymi). Podoba mi się także spis godzinowy, który wykorzystuję do swojej pracy.

Moje motto – dobry planer, dobre żyćko!

2 myśli w temacie “Jak być bardziej zorganizowanym?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s