System szkolnictwa w Finlandii

Jako nauczyciel jestem ściśle z systemem szkolnictwa związana. Co prawda niezbyt długi okres, ale jednak. Zdążyłam się zorientować już dawno, że ten w Polsce nie jest idealny. Pewnego dnia obiło mi się o uszy to, jak funkcjonuje szkoła w Finlandii. Nieźle się zdziwiłam.

Czy uczniowie w Finlandii nie mają zadań domowych? Czy zwracają się do nauczycieli po imieniu? Te i inne ciekawostki doczytasz poniżej!

źródło: pinterest
 1. Nie ma tutaj żadnych egzaminów – przy rekrutacji do szkół średnich bierze się pod uwagę oceny ze świadectwa (Uczniowie w Finlandii rozpoczynają szkołę podstawową w wieku 7 lat, a gimnazjum kończą, gdy mają lat 16 (klasy 1–9). W tym czasie nie zdają żadnego standaryzowanego odgórnego testu. Co więcej, do klasy piątej otrzymują jedynie ocenę opisową, potem zaś oceny opierają się głównie na wynikach ucznia porównywanych z jego potencjałem).
 2. Nauczyciele nie są kontrolowani przez żadne kuratoria – wręcz przeciwnie. Każdy sobie pomaga. Lekcję może prowadzić nawet czterech nauczycieli, by zwiększyć jakość kształcenia.
 3. Nauczyciel jest zawodem poważanym/prestiżowym – zarobki są prawie na równi z zarobkami lekarzy np.
 4. Uczniowie pracują na tabletach – nie ma ciężkich plecaków.
 5. Wyposażone w pełni sale – sprzęty i inne bajery.
 6. Pełna autonomia uczenia się i nauczania – tutaj pełna dowolność. Uczniowie uczą się samych siebie. Zwłaszcza jeśli każdą przerwę trzeba spędzić na zewnątrz (nawet jeśli jest -15 stopni C), muszą zadbać o to, by odpowiednio się ubrać.
 7. Prace się zadaje – jednak jest ich bardzo mało.
 8. Nauczyciel ignoruje ucznia, który np. ma słuchawki w uszach podczas lekcji. W końcu i tak musi zaliczyć materiał w danym terminie.

  Dla mnie osobiście ciekawie jest poczytać o tym, co dzieje się niby blisko nas, a mentalnie jest zdecydowanie odległe. Warto poddać to refleksji. Bo co stoi na przeszkodzie, by coś zmienić?

  Źródła:
  http://www.e-mentor.edu.pl/_pdf/75/art_40-47_Szuchalska.pdfSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s